Türkiye de herşeye başarılı bir şekilde su katılır ve bunu kimse anlamaz sanılır.

Savunma, Eğitim, Yargı ve diğer tüm devlet kurumlarının darmaduman edilmesi ile Türkiye de hiçbirşey eskisi gibi olmayacak söylemlerinin doğruluğuna katılmamak mümkün değil. Evet Türkiye de hiçbirşey eskisi gibi olmayacak malesef. Artık dibe çöküş hızlandırıldı çünkü.

Futbol da fenerbahçeli olarak söylüyorum verilen tepki içeri atılan bilim adamı paşa ve gazeteciler için verilmedi. Sizce bu nedir ?

Şimdi Başbakanımız neden bunların motorunu biz üretmiyoruzki demiş ve birileride harbiden ulan neden biz yapmıyoruzki kerizmiyiz diye düşünmüş olmalıki çalışmalar devlet sırrı olarak örtülerek başlamış.

Peki biz neden Başbakanımızın böyle birşey demesini bekledik diye düşünen insanların olduğunu düşünüyorum tabi. Neden bekledik ?

Cevabı çok basit değil ama şu yüzden bekledik “bizde beyin yok” .Yani bu motor teknolojileri konusunda dünya üzerindeki gelişmeleri takip ederek paralel bir çalışma yürüteilecek bilgi ve deneyime sahip know-how üreticisi beyinler yok.

Neden yok ?

Bunun cevabı daha basit.  Zamanında Adnan menderes ve onun gibi devlet adamlarının seçip başına getiren yüce milletimiz yüzünden.Kendisini MÜHENDİS olarak tanıtıp sadece ayda alacağı 3-5 binliralık aylığı düşünen adamlar yüzünden.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içrisinde OTOMOBİL başta olmak üzere KAMYON, TANK ve SAVAŞ GEMİSİ motorunu %1100 yerli kaynaklarla üretebilecek bir mühendis BULUNMAMAKTADIR. Nerden biliyorsun bilader diyenler cevabım da basit. Olsaydı yapardı zaten beklemezdi.

Ama bunu yapacağım diyip insanları kandırarak ( Kur’ an da açıkça diyor kanmayacaksın araştıracaksın )  paralarını toplayan ve tutuklamasalardı yapacaktım diyen insanlar bol miktarda bulunmakta.

Biz bir motor üretemezmiyiz  ? Elbette üretiriz. Türkler zeki insanlardır. Sorun devlet politikalarıdır. Bir sferde motor üretin diyemezsiniz. Üreteceğiniz motorun enjektörlerini BOSCH tan alırsanız bunun kıymeti kalmaz. Bu yüzden %100 diyoruz. Bir tek ithal lisanslı parça kullanılmadan yapabilmemiz gerekir.

Bu projeninde devlet sırrı olması saçmadır. Olay siyasidir ve ödeneklerin kontrol edilmemesinin dışında hiçbir teknolojik sırra sahip değiliz.Nerden biliyorsun bilader ? Yaw olsaydık çok gazetelerde manşet olurdu Türkler bunuda başardı diye.

Örnek alacağımız ülkeler. Çin, Rusya ve Koredir. Bu ülkelerin ürettikleri ürünler tamamen orda üretilebilmektedir. Örneğin Tren, Uçak, Otomobil, Kamyon, İşmakinası. Bakın VOLVO çinde ürettiği işmakinalarnın kopya edilerek kombine araçlar üretilmesinden dolayı fabrikasını Türkiye ye kurmak istiyor. Neden ? Çünkü biz taklik edip onun teknolojisini almaya çalışmıyoruz. Ne güzel işte çalmıyoruz elelemin emeğini diye düşünenlerde olabilir. Kardeşim birşey çalınmıyor. Ona bakarak daha farklısını yapıyorlar. Buna gelişim denir. Adam kepçe ile deliciyi kombine etmiş tek makina yapmış. Önü kepçe arkası delici.
Rusya tamamını kendi başına nükleer santral üretebilen tek ülke. Çin kendi başına uzay aracı tek ülke.Rusya ve Çin kendi savaş dahil tüm uçaklarını ve bunlarda kullanılan tüm ekipmanları üreten iki ülke. Kimseden iğne almadan rusya ve çin gemi ve tüm aksmlarını üretebiliyor. Çin rusyada aldığı ve sözde OTEL yapılacak eski savaş uçağı gemisini boğzlarımızdan geçirdiler ve tamir ettiler. Kuru bir iskelet oldu savaş gemisi.

Bakın tekrar söylüyorum. Biz herşeyi yapabiliriz. Ama bunun için bizim vatandaş olarak akıllı, bilgili ve uyanık olmamız gerekiyor. TV lerde veya çevremizdeki insanlara körü körüne inanmakla bu işler OLMAZ

Sonra halimiz emin olun Iraktan Afganistndan beter olur.